Erasmus. Spolu v Chorvatsku

by - 10 dubna


Po třech erasmáckých měsících v Zadaru za mnou přijel můj kluk. Na čtyři týdny. Celý pobyt jsem na tyto dny poctivě šetřila a index byl zaplněný chorvatskými pětkami. Přišel čas na změnu. Konec studování, přichází na řadu cestování. A hlavně pohoda! Moře se dostatečně ohřálo, zmrzlináři započali pětiměsíční pracovní směnu, ale cenovky ještě nechytly horečku. Turistická sezóna vyčkávala a my jsme měli možnost poznávat města bez davů a pláže měli téměř pro sebe. 

Po pár měsících vztahu přišlo na nějakou dobu odloučení, které se šnečím krokem blížilo k cílové rovince. Po první zkoušce čekala další. Tentokrát ne bez sebe, ale vedle sebe. Nonstop. Jeden měsíc. A byl to ten nejlepší měsíc vůbec :) I přes postel, ze které trčely pružiny, pračku, která oblečení spíš ničila, než prala, klimatizaci, která příšerně smrděla, puchýře z nepohodlných bot, úžeh z velkého horka, kocovinu z nekvalitního alkoholu a stávkující internet. Byly to ty nejhezčí a nejzamilovanější společné týdny.
První polovinu jsme povětšinou trávili na pláži. Přes den se opalovali a koupali, večer grilovali a pozorovali druhý nejhezčí západ slunce na světě, který nás za celou dobu nestihl omrzet. Stejně tak i moře. Nejprve flákání, pak poznávání. Nastal čas překročit hranice města. Cestovali jsme lodí, busem, pěšky i na kole. Na nejbližší ostrov  Ugljan, kde stojí satelitní vysílač uprostřed hradu. Nejvzdálenější  Dugi otok, kde je ta nejkrásnější pláž vůbec. K Plitvickým jezerům, kde se natáčel Vinnetou. Do historického Ninu s léčivým bahnem, které jsme nenašli. Po stopách Her o trůny do Splitu a Dubrovníku a samozřejmě okolí Zadarské župy.
Těžko říci, kde se nám líbilo nejvíce. Zadar s unikátními vodními varhany, Pozdravem Slunce, Crazy pizzou v zapadlých uličkách, schovanými historickými památkami, kavárnou v parku, která se v noci mění na venkovní diskotéku a zapomenutým majákem na konci města už bude navždy srdcovka, kam se zase rádi vrátíme. Stejně tak jako i na další místa a určitě objevíme nové. Chorvatsko není jen moře a pláž, ale zajímavá země, která toho nabízí víc, než se na první pohled může zdát. Pokud budete mít možnost vydat se tam koncem jara či začátkem podzimu, neváhejte a zkuste ten čas využít tentokrát trochu jinak než jen u vody. Možná se budete divit :)


Možná vás bude zajímat

0 reakcí

Děkuji za váš komentář! :)