Podzimní skepse

by - 03 září


Fejeton ještě ze školní lavice, který ovlivnil vývoj událostí víc, než by se čekalo...

Podzim. Při tomto slovu leckomu naběhne husí kůže. Školáci znovu usedají do starých, dřevěných lavic, papírnictví překypují studenty se seznamy sešitů ke koupi, rodiče nevědí jestli dříve platit  zájmové kroužky, pomůcky do škol nebo exkurze či další akce. Stromy se zbarvují, v ulicích se hromadí listí a babí léto se pere s deštěm. Jakoby se svět zbláznil. Leckomu se z toho točí hlava a za pomoci změny tlaku také přibývá kolapsů.

V ordinacích je narváno, imunita dostává pořádně do těla a pacienti pokašlávají, kapsy se jim hromadí promočenými kapesníky. Den se začíná pomalu krátit a hodiny se vrací k původnímu, takzvanému zimnímu času, který ale málokdo uvítá. Nejenže se polovina občanů vrací ze svých zaměstnání v pološeru, také ale nabývají dojmu, že se jim tak zkrátí spánek. Ráno co ránou jsou nuceni opustit pohodlí a teplo své postele, které je čeká až zase večer, jelikož se elektrika opět zdražila a školy, firmy i jiné podniky nemají na topení peníze. 
Ve městech jsou rozvěšeny plakáty, které hlásají, že slušná politika je možná a bude líp. Prý se sníží daně, zvednou platy a po krátkém období zeleně opět dozrají třešně a vykvetou oranžová poupata. Ptáci opouští tuto republiku. Nadávat tedy na poměry, nebo přijít k volbám? Jako by lístků nebylo po téhle zemi málo, schránky se nám plní dalšími. Leckomu se ještě přitíží. Potom se ovšem nedoporučuje usedat k televizním obrazovkám, stav by se mohl zhoršit, pokud je to ovšem ještě možné. 
Rtuť teploměru stále klesá. Po ránu nás čekají první boje s námrazou a sněhem. Většina z nás už zapomněla, jak jim sníh lezl na jaře krkem a netrpělivě očekávají příchod svatého Martina, který se čas od času někde zapomene a tak ho leckdy předhoní i Barborka s pytlem plným brambor a cibule. Mikuláš v doprovodu čertů chodí spíše jen ze zvyku, na ty nezbedníky by v pekle stejně tolik místa nebylo a tak z něj dostávají jen suvenýry v podobě uhlí. Avšak málokdo si toho vůbec stačí povšimnout, obrazovky smartphonů, tabletů a notebooků jsou pro ně jaksi zajímavější. 
V ulicích se prochází jen pár otužilců promoklých a zmrzlých na kost. Houbaře v lesích vystřídali myslivci s hromadou kaštanů a sena. My si na sebe snažíme navlíknout stále více vrstev termo oblečení, nejenže je to „in“, ale také zahřeje. Čeká nás totiž zima!


Možná vás bude zajímat

0 reakcí

Děkuji za váš komentář! :)