Tour de Nizozemsko

by - 03 října


Vysněné Holandsko. Naposledy jsem ho navštívila s rodičema v bříše a Rotterdam byl jednou z možností Erasmu. Vybrat Nizozemsko pro letošní dovolenou se přímo nabízelo. Tak tedy domluvit v práci volno, zabookovat letenky, najít pokoj na Airbnb a už zbývá jen těšit se!

Před pár lety jsem zjistila, že se za pár peněz může procestovat pěkný kus světa. Od té doby se tedy ráda podělím o bydlení, najím se ze zlevněného zboží v supermarketu a tělu dopřeji trénink v podobě několika desítek kilometrů. Můj kluk to má naštěstí stejně. Batůžky se nám tedy na pár dní znovu staly domovem a nohy dopravním prostředkem. A stálo to za to.

Pokud by vás zajímalo, jak vypadá taková typická domácnost, stačí nakouknout do kteréhokoliv okna. Místní obyvatelé si na soukromí zřejmě nepotrpí. Záclony, závěsy nebo žaluzie v oknech tedy nenajdete, místo nich máte celý interiér jako na dlani. A to nejen patra, ale i přízemí. Čumilové si můžou prohlédnout stylový nizozemský interiér, za který by se nemusel stydět ani návrhář.Že je to země placatá a všichni jezdí na bicyklech jsme věděli. Dvoupatrové stojany na městská kola i rezavé herky a lidi držící se za ruce, co šlapou do práce i na rande nás trochu překvapili. Možná ve vás napoprvé hrkne, když zjistíte, kolik očí se dívá přímo do těch vašich. Při pouhém střetnutí uprostřed cesty se místní nebojí podívat do očí. Uhnout tedy pohledem a podívat se do země, jak se to dělá u nás nebo se usmát a jít dál, jako místní?Za pět dní jsme nachodili asi sto kilometrů a dalších třicet přidali na kole. Navštívili čtyři města, ochutnali pár místních specialit, vypili několik litrů kafe a obdivovali přibližně milión cihel. Z nich je tam totiž postavené všechno. Od kostelů, přes rodinné domky po dlažby ve městech i vesnicích. Že by národní tým sebral inspiraci právě zde a oblékl se do oranžové na počest místním cihlám?

A kam to bude příště?


Možná vás bude zajímat

1 reakcí

  1. Vzala jsi Nizozemí ze zcela jiného pohledu, takové informace jsem o této zemi ještě nečetla. :) Článek se mi líbí a o to víc bych se tam jednou chtěla také podívat.

    Somethingbykate

    OdpovědětVymazat

Děkuji za váš komentář! :)