Lisabon - město kachliček a žlutých tramvají

by - 22 prosince

Moře, odpočinek, procházky a večerní vysedávání u vína. Tak nějak jsem si představovala líbánky. Pak manžel vytáhl mapu, začali jsme kroužkovat, co všechno chceme vidět a rázem bylo jasné, že tahle dovolená bude opět aktivnější. Naštěstí. Protože Portugalsko je tak krásné, že by byla škoda ho proválet u moře, které bylo stejnak studené. Nebo u vína v restauracích, které měly stejnak omezený provoz. A odpočívat se může i doma.

Jak už jsem psala minule, volba na Lisabon padla v podstatě náhodou. Pár dní před svatbou svítilo na semaforu Portugalsko jako jedno z mála zeleně. Ještě pár měsíců zpátky by mě nikdy nenapadlo, jak jednou budeme vybírat cestovní destinace. Ale v tuhle chvíli jsme byli vlastně děsně vděční, že můžeme vůbec někam! 

Bydleli jsme nedaleko centra Lisabonu a jak je naším zvykem, většinou jsme se přesouvali pěšky. A tak i den, který byl naplánovaný jako odpočinkový, nakonec vyšel asi na třináct kiláků. Prošli jsme město křížem krážem, nasávali místní atmosféru a na každém rohu ochutnali místní pochoutku zvanou Pastel de nata.

Viděli jsme nejznámější památky, růžovou (a modrou) uličku, oba fotbalové stadiony, párkrát zašli na portské i rybu a několikrát se koupali v moři za Lisabonem. Svezli jsme se vlakem, metrem, autobusem, tramvají i lodí. 

Pokud bych měla vybrat pár hightlightů, pak je to čtvrť Alfama - uličky do kopce, kachlové baráky a historické památky. LX factory - umělecké centrum plné street artu, obchůdků a skvělého jídla. Oceanárium - po jehož návštěvě budete chtít žít udržitelnější život. Garden of the Calouste Gulbenkian Foundation - kouzelné místo, kam můžete vyrazit s knihou a na chvilku se zastavit. A pak klasická turistická atrakce - Tramvaj č. 28. Uvidíte z ní všechny hlavní památky, projedete strmé uličky a přestože na tohle ani jeden normálně nejsme, žlutá tramvaj nás nadchla.

Kromě Lisabonu jsme se podívali ještě na pár další míst, ale o tom zase příště! :) Více fotek z našich cest najdete tady.
Charlotta

Možná vás bude zajímat

4 reakcí

 1. Krásné fotky. :) A je pravda, že "válet" se člověk může doma, když už se někam vycestuje, tak je třeba to místo prošmejdit.

  OdpovědětVymazat
 2. Super fotky, Lisabon se mi moc líbil, je to krásné město :)

  SmileThess

  OdpovědětVymazat
 3. Krásný fotky, jsem ráda, že jste si to užili:) Portugalsko mám na svém travel bucket listu už dlooouho :)

  OdpovědětVymazat
 4. Nádherné fotky, také bych se tam někdy ráda podívala. :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za váš komentář! :)